آشنایی با ویتامین D

ویتامین D را جدی بگیرید

 

ویتامین D در واقع یک هورمون است که به شکل فعال آن کلسیتریول نیز گفته می‌شود. ویتامینD در انجام هر فرایندی در بدن نقش دارد. مانند  استخوان ودندان ، سلامت روان و عملکرد مغز ، سیستم ایمنی و خود ایمنی بدن.

کمبود ویتامینD  علاوه بر پوکی استخوان و سرطان سینه و یا روده ، دیابت ، فشار خون بالا و سخت شدن بافت های عضلانی در ارتباط است.

 ویتامین D از آنجایی که هم می‌تواند از طریق مواد غذایی و هم از طریق نور خورشید جذب بدن ‌شود منحصربه‌فرد است. با این حال حدود ۵۰ درصد از جمعیت جهان به‌اندازه‌ی کافی نور خورشید دریافت نمی‌کنند و ۴۰ درصد از مردم آمریکا کمبود ویتامین D دارند.

این امر تا حدی به این دلیل است که مردم بیشتر وقت خود را در خانه و فضاهای سربسته‌ی دیگر سپری می‌کنند، کرم ضد آفتاب می‌زنند و از رژیم غذایی غربی پیروی می‌کنند که میزان منابعِ ویتامین D آن اندک است.

میزان مصرف روزانه‌ی ویتامین D، باید ۴۰۰ واحد در هر روز باشد که از طریق غذا تأمین می‌شود اما بسیاری از سازمان‌های بهداشتی توصیه می‌کنند این میزان به ۶۰۰ واحد در روز برسد.

اگر به‌ اندازه‌ی کافی نور خورشید دریافت نمی‌کنید، باید این اندازه را به ۱۰۰۰ واحد در روز برسانید. منابع غذایی ویتامین  D دارند

سالمون

سالمون نوعی ماهی پرچرب پرطرفدار و یکی از منابع غنی ویتامین D است. ۱۰۰ گرم از ماهی سالمون حاوی حدود ۳۶۱ الی ۶۸۵ واحد ویتامین D است.  

شاه ماهی و ساردین

شاه ماهی در سراسر جهان مصرف می‌شود. این ماهی به اشکال خام، کنسروی، دودی و نمک‌سود سرو می‌شود. این ماهی همچنین منبع غنی ویتامین D است. شاه ماهی تازه‌ی اقیانوس اطلس در هر ۱۰۰ گرم، حاوی ۱۶۲۸ واحد ویتامین D است؛ یعنی چهار برابرِ شاخص میزان نیاز روزانه ویتامین D

میگو

میگو یکی از محبوب‌ترین نوع سخت‌پوستان است. با این حال برخلاف سایر منابع ویتامین D که پرچرب هستند، میگو میزان چربی بسیار پایینی دارد. به‌رغم این موضوع، این ماده‌ی مغذی حاوی مقدار زیادی ویتامین D است؛ در هر ۱۰۰ گرم میگو ۱۵۲ واحد ویتامین D وجود دارد که معادل ۳۸ درصد شاخص RDI است.

زرده‌ی تخم‌مرغ

تخم‌مرغ کامل، منبع خوبی است؛ همچنین یک غذای خوشمزه و مغذی نیز محسوب می‌شود. در حالی که بیشترین پروتئین  تخم‌مرغ در سفیده‌ی آن است، چربی، ویتامین ها و موادمعدنی  آن عمدتا در زرده وجود دارد.

قارچ

قارچ تنها منبع گیاهی ویتامین D است

غلات (سیریال) صبحانه

بعضی از غذاهایی که به‌طور طبیعی ویتامین D ندارند، غنی‌سازی می‌شوند.

شیر گاو

در برخی از کشورها شیر گاو با ویتامین D غنی می‌شود

شیر سویا

یک فنجان (معادل ۲۳۷ میلی‌لیتر) شیر سویا معمولا حاوی ۹۹ الی ۱۱۹ واحد ویتامین D است که ۳۰ درصد شاخص RDI است.

آب پرتقال

ک فنجان آب پرتقال غنی‌شده (۲۳۷ میلی‌لیتر) برای صبحانه می‌تواند روز شما را با ۱۴۲ واحد ویتامین D یا ۳۶ درصد شاخص RDI آغاز کند.

غلات و بلغور 

غلات های خاص و صبحانه های فوری حاوی بلغور جو دوسر با ویتامین D غنی شده‌اند.

 

 

 

دیدگاه و نظر خود را درباره این محتوا در سوپرآنلاین لیمووا بنویسید

نوشتن دیدگاه

سبد خرید محصول حذف شد Undo
  • No products in the cart.
سوپر مارکت آنلاین لیمووا